Krew płynąca w żyłach i tętnicach jest źródłem naszych sił życiowych. Zdrowa krew jest potrzebna każdemu z nas, w każdej chwili.

Krew jest zwierciadłem naszego zdrowia.

Naszym celem jest aby każdy Krewniak należycie dbał o swoje zdrowie poprzez utrzymanie należytej jakości życiodajnej krwi. Odpowiedni styl życia, dieta i suplementacja dają gwarancję zdrowego i szczęśliwego życia – akcja Moja Krew.

Krew jest żywą tkanką złożoną z komórek – krwinek czerwonych, białych i płytkowych, które zawieszone są w części płynnej krwi zwanej osoczem. Krew jest całym światem samym w sobie. Jej składniki tworzą wysoko-rozwinięty system obronny i transportowy, od istnienia, którego zależy nasze życie i zdrowie.

Krew to życiodajna płynna tkanka składająca się z:

KRWINEK CZERWONYCH
(erytrocyty)

KRWINEK BIAŁYCH
(leukocyty)

OSOCZA
(plazmy

część płynna KRWI; zawiera białka (albuminę, czynniki krzepnięcia, białka odpornościowe), jest odpowiedzialne za transport wody i substancji odżywczych do komórek, a także odprowadzanie produktów przemiany materii do wątroby, nerek i płuc.

PŁYTEK KRWI
(trombocyty)

Funkcje krwi:

FUNKCJA TRANSPORTOWA

krwinki czerwone zaopatrują tkanki w tlen, w składniki energetyczne, mineralne, witaminy, hormony; oczyszczają organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii (np. CO, mocznik i przenosi do płuc i innych narządów wydalających jak nerki, skóra; termoregulacja – przenosi ciepło z miejsc gdzie się go wytwarza najwięcej np. wątroba, mięśnie i przenosi do skóry, gdzie produkcja jest mniejsza niż utrata;

FUNKCJA OCHRONNA I OBRONNA

krwinki białe rozpoznają i niszczą szkodliwe wirusy i bakterie; płytki krwi wstrzymują krwawienie ran

FUNKCJA HOMEOSTATYCZNA

tworzenie stałego środowiska wewnętrznego – co jest warunkiem prawidłowego funkcjonowania organizmu.